previsoki avtorski honorarji

Quoted post

SVIZ-IGLG

#1

2015-03-10 14:22

Žal javnost ne ve, kako je pravzaprav financirana raziskovalna dejavnost. V raziskovalni dejavnosti ni stabilnega financiranja. Denar za plače raziskovalci pridobijo preko razpisov – torej na trgu. Država nam tistega dne v mesecu, ne nakaže denarja za plače, kot je to npr. pri šolnikih, policistih, zdravnikih oz. večini v javnem sektorju. Za nas so to le mokre sanje. Če raziskovalec ni uspešen in ne pridobi projekta, nima denarja za plačo! Ni denarja za plačo, ni zaposlitve. Seveda ni vse tako črno/belo. Država zagotavlja financiranje programskih skupin in na to vezano pasovno financiranje. A tudi programske skupine niso trajni vir financiranja – odvisne so od uspešnosti raziskovalcev in spet smo na trgu. Za nekatere v raziskovalni dejavnosti je edini zagotovljeni vir zakonsko določeno izvajanje javne službe. No, ni pa država edini vir financiranja. V zadnjih letih pridobimo vse več sredstev iz tujine (EU projekti, bilateralna sodelovanja …). A glej ga zlomka – država ne zagotavlja sofinanciranja projektov iz tujine. Državi se pač ne zdi vredno, da za npr. 25 € dobi 75 € ter pridobi znanje nakopičeno v mednarodnem konzorciju. Pri tem se postavlja vprašanje smiselnosti sistema vrednotenja raziskovalnega dela (unikatno birokratsko numerološko sito namenjeno raziskovalni elit) in obstoja ARRS – ko za posamezno področje z več kot 100 raziskovalci razpiše 1 projekt, ki zagotavlja financiranje 1 do 2 raziskovalca letno. Zaskrbljujoče je dejstvo, da vsebina ni najpomembnejše merilo pridobivanja projektov oz. financiranja: stavimo na abecedno numerologijo (A1, A2, A3, A', A'', A1/2 …) !

Replies

MLH

#2 Re:

2015-03-10 15:19:34

#1: SVIZ-IGLG -  

 PODPIŠEM!!!

In še.. Kje je potem tu še skrb za srednjeročni in dolgoročni razvoj znanosti, ki se drobi v prah? In kje je skrb za znanstveni podmladek, nosilca dolgoročne znanstvene odličnosti v Sloveniji? Včasih, v  mojih študijskih letih, je bila vzgoja 'podmladka' ena OSNOVNIH dolžnosti, delovnih obveznosti profesorjev in raziskovalcev.

 

Tornado

#4 Re:

2015-03-10 20:43:57

#1: SVIZ-IGLG -  

 Glej SVIZ-IGLG, ne pretiravaj in se ne prikazuj kot žrtev, ne ti, ne ostali raziskovalci.

 

Za začetek, da se razumemo - ne podpiram takih mastnih honorarjev ne (bivše) ministrice, pa tudi ne sedanjega ministra Mramorja - in ostalih na spisku ravno tako ne.

Jaz sem že bil na tem, da se zaposlim na faksu - pa ko sem videl, kam pes taco moli, sem zbežal od tam še preden bi se zaposlil. Tole driblanje projektnih prijav je bolj ko ne onaniranje, raziskovalne skupine bi morale imeti neko vez z industrijo. Kolikor sem jaz to videl - te vezi ni - in ti raziskovalci boljkone plavajo v vakumu, brez realne vezi s firmami. Zato me ne čudi tako slaba uspešnost prijav.

Na trenutke se mi celo zdi, da akademska srenja neproduktvno pisari projektne predloge. Poznam profesorja iz ene od sosednjih držav - napisal je štiri predloge, dobil je 3. Ta človek je sicer strojnik in dejansko so ga vabili, da bi postal predsednik uprave ene večje firme v Italiji. Pa se ni odločil za to, vendar pa včasih naredi kakšno (realno!) raziskavo za kakšno veliko italijansko firmo.

Kar se tiče države in kaj se državi zdi - bodi tako prijazen in ne vlači Republiko Slovenijo v to zgodbo, ker v tej zgodbi o sofinanciranju R Slovenija nima kaj iskati.

 

Ena večja Univerza v Belgiji dobi pol denarja za dodatno raziskovalno dejavnost z razpisi, sofinanciranje pa si zagotovi tako, da najde naročnika, ki je pripravljen plačati npr. drugo polovico. Vsi so srečni: raziskovalci so v celoti plačani, industrija pa dejansko dobi rezultate raziskav za pol cene - če tako gledaš.

 

Zato ne jokaj kaj bi država dobila če bi bila pametna, blah blah blah. Splošna javnost res ne ve, v kakšni riti so raziskovalci, ki konstantno onanirajo z razpisi, svoje znanosti pa ne morejo prodati za skodelico kave. 

 

Kar pa se tiče ARRS so res zatrdeli in zakrneli aparatčiki - ki jim je pa vendarle uspel veliki met: vlečejo za svoje plače denar iz proračuna in svoje nebuloze so uspeli popredalčkati v numerično šifriranje uspešnosti. Njim je vse kristalno jasno, še najbolj pa to, da pobašejo svoje plače.

 

Tako si pameten, pa še nisi ugotovil tega?

 

Mimogrede,sem registriran raziskovalec in prijava v to zgodbo je podobna manjši seminarski nalogi - uni tam študirajo formularje do obisti, aha 5. pa pospravijo plačo za to v žep. Če narediš bogaboječ kiks - recimo ne znaš navesti številke raziskovalne skupine - ona bejba tam takoj piše uradne zaznamke in liže kuverto celo dopoldne. Prosim te lepo.

 

Ker pa vedo, da morajo nekaj denarja dati med ljudstvo, dajo drobiž za štipendije in raziskovalce. Ravno zato, ker na vsake toliko vržejo prgišče med akademski folk in ker so uspeli 'numerološko' ukrotiti akademike ko majhne otroke  - oni uspevajo ko koprive na kravjem gnoju. Odlično.