OHRANIMO DREVESA V CELJU

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije OHRANIMO DREVESA V CELJU.


Gost

#1

2013-10-11 09:22

Sicer nisem proti novim stvarem...pravzaprav Celje potrbuje fizično prenovo...vendar me hkrati skrbi ta plehek pogled na stvari zgolj iz kvazi estetskega zornega kota, novih "trajnih" materialov. Pri posegih v nekaj nenadomestljivega, kar mogočna stara drevesa pravgotovo so pa je potebna velika mera previdnosti. Ne bi rad šele kot dedek spet sedel pod mogočno platano in spil enega Bernarda za dušo. Celje potrbuje predvsem korenito vsebinsko preobrazbo h kateri pa sterilnost trenutno začrtane prenove pravgotovo ne bo doprinesla!


Gost

#2

2013-10-11 10:26

ko bi se le več občanov zavedalo pomembnosti urejanja mesta, njegovih vrednost, preteklosti. Prenova je bila potrebna, vendar ne na tako banalen način. Oglejte si detajle, polaganja tlakov, blamaža za stroko. Hudič je v detajlu. Škoda, da Celje nima mestnega arhitekta, zaupanja vrednega človeka z znanjem. Vsa kulturna evropska mesta ohranjajo stare tlake, granitne kocke, sadijo drevesa, primerna okolju (klima, onesnaževanje, izgled..), kaj pa v Celju? Zato, še več peticij in javnih tribun.

Gost

#3

2013-10-11 10:37

Ne samo ohraniti VSA obstoječa drevesa - zvrtati luknje v nove tlakovce in posaditi še nova!

To objavo je odstranil pisec objave sam (Show details)

2013-10-11 10:58



Gost

#5

2013-10-11 11:19

Norost in neupoštevanje drugih mnenj kaže na sindrom politike, ki je samozadostna. Nujno potrebuje korektiv in spremembo razmišljanja v slogu-država sem jaz ali -občina sem jaz. Enkrat se bodo morali zavedat, da delajo v korist občanov, torej upoštevat tudi kakšno mnenje in priporočilo.

Gost

#6

2013-10-11 11:22

Strinjam pa se z št 3, pri polaganju ploščic(mimogrede uniformirana površine slovenskih mest), so pozabili na ozelenitev. po Evropi se pojavlja vse več sadnega drevja, ki zamenjuje okrasno. Ampak to je za uniformiran način razmišljanja že predaleč. V Celju še posebej.

To objavo je odstranil avtor te peticije (Show details)

2013-10-11 14:11



Gost

#8

2013-10-11 19:24

Vesela sem, da se borite za DREVESA....
Po tujini se seka le bolna drevesa......, drevo je živo bitje..., kako dolgo raste-....., seveda pa pripomore k boljšemu zraku in izgledu mesta....
Trpim, ko gledam "moderno" obrezovanje dreves, ki naj bi bilo neko " pomlajevanje "

, strokovnjaki se nad tem ne navdušujejo...Bojim se. da gre za hiter zaslužek neosveščenih ljudi.....; plačujemo pa to " delo" DAVKOPLAČEVALCI....; nekatera drevesa se zaradi tega tudi posušijo...; da ne omenjam izgleda teh dreves..., kar nekaj časa traja, da se ta drevesa spet obrastejo...; tega še nisem videla nikjer...!


Gost

#9

2013-10-11 19:41

Gozdarska stroka in prebivalci vseh mest se zavedamo mnogoterih izredno pozitivnih vplivov velikih dreves na bivanje ljudi. Prestrezajo, filtrirajo umazan zrak, blažijo temperaturne ekstreme, kar je še posebno pomembno ob segrevanju ozračja, nudijo senco zastonj, samo pomislimo kje radi posedimo ali parkiramo avto, filtrirajo vodo, nudijo zavetje drugim živim bitjem, ki v življenjskem prepletu ohranjajo naš prostor bogat in zdrav in še .... Da, velika drevesa so zdravje mesta. Zato jih na primer na Dunaju skrbno čuvajo. Imajo poseben pravilnik, po katerem se sekanje visokih dreves tudi finančno ne splača, ne samo kazensko. Sekanje visokih dreves je znamenje primitivnega, nazadnjaškega razmišljanja in velikega neznanja ter v duši sovraštva do prebivalcev, čeprav ne bodo priznali.

Gost

#10

2013-10-11 19:52

V Celje se večkrat pripeljem z vlakom, nato grem peš k moji mladi družini. Zanimivo je to, da mi poleti ni nikoli težko pešačiti, ker vedno hodim nekje pod drevesi, kar mi je bilo ravno v Celju zelo všeč. O sekanju dreves sem prebrala tudi v Večeru. Tudi jaz sem mnenja, da se mora sečnja preprečiti.
Jazzyme
Gost

#11

2013-10-11 20:19

Drevesa so bitja, ki mnogokrat presegajo človekovo življenjsko dobo, v urbani prostor  vnašajo tisto, kar ne zmore nobena umetna tvorba.  S svojim likom in podobo bistevno vplivajo na karkater in prepoznavnost nekega mesta.  Odrasla  drevesa omogočajo senco,  kisik,  privabljajo ptice, se spreminjanjo v letnih časih. Pomenijo življenje, torej. So bitja, ki se, za razliko od nas, lepšajo s svojo starostjo.   Ustvarijo ravnotežje, občutek stalnosti,  v prostor vnesejo  dušo in fokus. Dandanes mladi, nadebudni  urbanisti  in arhitekti - žal  kreatorji našega urbanega okolja - ki so očitno predvsem  narcisoidno  prepričani v svoj prav, brez vesti  in nadzora diktirajo svoje estatske nazore.  Kot nekakšni bogovi.  Samozavestni  produkti naše nesrečne lokalne fakultete za ahitekturo - (nesrečne pravim zato, ker je ta faks že desetletja v popolni domeni nekaj elitnih izbrancev) ki diktira in vsiljuje ozko usmerjene trende v naš arhitekturni prostor, ne glede na utečeno tradicijo ali  kakšno lokalno civilno iniciativo.  Beseda "tradicija" je itak  že zdavnaj  postala zaničevan pojem v naši domovini.  Na vseh področjih, žal.  "Modernizem za vsako ceno", je slogan mladih  projektantskih  bogov,  ki neumorno sledijo zgledom  nekega invovatorskega in nepreverjenga  urbanega minimalizma. Ki žal nima nobene veze z našo 2000 let staro mestno tradicijo in zgodovino.    Ali etnične  unikatnosti,  vrednote, ki bi nenazadnje morda še privabila kakšnega turista.  Učeni projektatni,  ki so pod strašnim samoizzvanim opritiskom, da ustvarijo nekaj novega, nekaj zase spomeniško edinstvenga, v tistem kratkem času, ko vladajo nepoučenim ostalim. Itak.   Ostalim,  parvim,  ki nemočno gledamo  kako se brez vsake pravice odločanja spreminja  naše mesto.  Ki smo - žal - tako strokovno nepodkovani, da v teh modernih inovacijah  ne vidimo estetike.  Plebejci, pač.  Pavzaprav so takšni samovoljni ukerpi  in grobi posegi v prostor s strani OC, brez vsakega  upoštevanja ljudske volje, neljub odsev  preteklega  sistemskega enoumja.  Ki nima prav nič skupnega z domnevno  trenutno  demokracijo. V  utečenih demokratičnih  sistemih zahodne Evrope je namreč ljudska iniciativa še kako aktualna,  prisotna in predstavlja močno telo odločanja.   A kako bi to vedeli pri nas, če še  nikoli nismo vzeli te lekcije? Sprašujem se, torej, kaj  se  mora premakniti oziroma zgoditi v tej deželi,  da se  bodo naše (mestne) izvršne oblasti začele zavedati, da so pravzaprav oni tu zaradi nas in ne mi zaradi njih!


Gost

#12

2013-10-11 20:40

Z vašo pobudo se zelo strinjam.
Lep pozdrav iz Celja
Anton cizej

Gost

#13

2013-10-11 22:00

Banditi !

Gost

#14

2013-10-12 08:00

Vedno, ko videm, da so potamanili eno drevo, me zaboli notranjost..nazadnje murve pred 3. OŠ...
Irena Ašič

#15 Re:

2013-10-12 08:44

#14: -

To pa prvič slišim, murve so namreč zaščitni znak te šole, kje pa in kdaj naj bi bilo to?

 


Gost

#16

2013-10-12 08:46

To je katastrofa in sramota za naše mesto. Otroke v šoli učijo, kako pomembna so drevesa, v renici pa delujejo kot barabini. Županu, ki živi v naravi je malo mar za nas in naše otroke, ki živimo v mestu. Denar človeka pokvar in kmalu bojo ti bogatuni uničili naše NEKOČ lepo mesto. :(

Gost

#17

2013-10-12 10:19

Murve še stojijo pred III.OŠ, mogoče ste mislili murvo, ki so jo pred leti uničili neznani ljudje iz neznanih razlogov. Potekalo je pa takole: Drevo je po nočnem pohodu objestnežev obležalo, čeprav je bilo deblo močno in zdravo, toliko časa so brcali vanj, da se je upognilo. Podnevi so "šolski skrbniki" namestili drevo v pravo pozicijo in utrdili korenine. Naslednjega nočnega pohoda, kljub vsemu trudu, drevo ni več preživelo.
Odnos, ki ga imamo do živih bitij, v tem primeru dreves, je domena vsakega posameznika, zato pred obtožbami pobrskajmo še po svojem kvadratnem metru zelene površine.

Gost

#18

2013-10-12 16:08

Absolutno podpiram prizadevanja za nadaljnjo ozelenjevanje mesta. Soglašam z zamenjavo bolanih ali dotrajalih posameznih primerkov z novimi, po možnosti avtohtonimi drevesi, ki ne uničujejo talnih površin s koreninskim sistemom. Imejmo za vzor Srbijo, kjer so traso avtoceste spremenili, da je ostal stoletni hrast, ali naše drevo pri bivšem javnem WC. Mnogim je užitek podirati, ker ne vedo, kako težko je na novo zgraditi.

Gost

#19

2013-10-12 16:58

Ohranimo Celje zeleno!

Gost

#20

2013-10-13 09:26

If the trees can walk, why do they let the Orcs cut them down outside Isengard?

Gost

#21

2013-10-13 12:27

ONLY ENTS CAN WALK
jele

#22 Re:

2013-10-13 18:47

#6: -

yes, trees with edible fruit in the middle of celje. zgodnje cesnje, musancike,  vinogradniske breskve, itd.


Gost

#23

2013-10-13 18:56

Opozarjam, da sta dve zahtevi peticije kontradiktorni. Ena zahteva zmanjšanje sredstev za nakup nepotrebnih drevesnih sadik, druga pa povečano ozelenitev našega mesta in većji nakup sadik...

Gost

#24 Re:

2013-10-14 05:20

#23: -

Nakup ustreznih drevesnih sadik za ozelenitev področij, kjer je to potrebno, je nekaj čisto drugega kot nakup sadik za prostor, kjer že rastejo drevesa in ni za to nobene potrebe.

Mogoče primerjava:

Potrebno bo nadomestiti obrečna in drevoredna drevesa, ki so jih odstranili za potrebe protipoplavne varnosti, ker je sedaj savinjsko nabrežje betonsko korito.

Nepotrebno pa je ob obnovi mestnega parka posekati divje kostanje ob Partizanski cesti in jih nadomestiti z isto vrsto v dvojnem drevoredu.


Gost

#25

2013-10-14 05:41

Se strinjam z vsem napisanim. Vsa velika mesta dajejo zelo veliko na ohranjanje zelenih površin - poglejte si samo parke v Parizu!!! in še kje. Podreti drevo, ki je staro več deset let je zločin. Poleg tega pa - podreti tako staro drevo, ki ima korenine razpredene pod tlakovci, asfaltom ... in potem (ČE sploh )na isto mesto posaditi novo drevesce je že v naprej obsojeno na propad.