Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#101

2016-05-31 10:10

Materni jezik je nujno potrebno podpreti - vedno in povsod ... še posebej pa na univerzi, ki naj bi predstavljala vir znanja in širokega življenjskega nazora. Le-tega se lahko kvalitetno naučimo le v maternem jeziku!


Gost

#102

2016-05-31 10:31

Ker je nivo znanja slovenščine že v osnovni šoli pomanjkliv in otroci ne znajo napisati spodobnega spisa.

Gost

#103

2016-05-31 10:59

Ker sem Slovenka! In se tega ne sramujem!

Gost

#104

2016-05-31 12:29

VSAKA DRŽAVA IMA SVOJ JEZIK,OBDRŽIMO TUDI NAŠEGA.ČE BI VSI GOVORILI JEZIK SRCA NE BI BILO TEH PROBLEMOV

Gost

#105

2016-05-31 13:49

Podpisala sem, ker ljubim slovenski jezik.

Gost

#106

2016-05-31 15:59

To idejo popolnoma podpiram, saj opažamo slovenisti upadanje slovenske pismenosti, slabega obvladovanja slovenskega jezika. Razlogi za to pa so raznovrstni. Ljudje premalo berejo, premalo pišejo, premalo posvečajo pozornosti pravilni rabi jezika v javnem nastopanju, celo po TV slišimo napačne rabe. Med mnogimi so te zelo moteče: Od kje si? NAMESTO OD KOD SI? Kje si hodil? KOD SI HODIL?, ljudje ne uporabljajo dvojine, napačno sklanjajo, ipd.

Gost

#107

2016-05-31 16:53

Sramota, kaj se dogaja z našo slovenščino, da vas ni sram in to tistih, ki odločate o rabi tujega jezika na univerzah.

Jožica Šut


Gost

#108

2016-05-31 18:42

Ker mi je mar, kaj se dogaja s slovenskim jezikom

Gost

#109

2016-05-31 18:43

Ker mi je mar za slovenski jezik

Gost

#110

2016-05-31 18:45

Menim, da je treba slovenščini v Sloveniji zagotoviti nedvomno prvenstvo. Drugače bo položaj podoben, kot je bil s tistimi v Jugoslaviji vsiljenimi skupnimi jedri. Menjat vlado, naj pride Janša, ki je največ napravil za samostojno Slovenijo. Zato ga imajo sovražniki Slovenije v želodcu

Gost

#111

2016-05-31 19:54

Zato, ker mi je mar za slovenski jezik in ker mladi morajo spoznavati in se učiti SLOVENSKI JEZIK. Že tako ali tako je preveč tujih besed v našem vsakdanu. Moti me, da nas še tujci na delovnih mestih silijo, da delamo in se sporazumevamo v tujih jezikih, tam kjer ni potrebno.

Gost

#112

2016-05-31 20:11

Zdaj, ko smo si izborili slovenščino kot A-jezik, bi ga radi neoliberalci prostovoljno obglavili na raven B-jezika. Univerzitetni aparatčiki mislijo, da bodo bolj pomembni, bolj slišani, če bodo pleteničili in prepisovali tuje misli v angleščini. Njihova znastvena veličina bo prav tako majhna in obskurna, z angleščino ali brez bodo v svetovnem univerzitetnem vesolju enako nepomembni in majhni. Enako nesposobni in povprečni kot so bili do sedaj. Če boste odsekali slovenščini spodobnost, da bi se izražala v znanosti, boste odsekali pomemben del naše duše in civilizacijske sposobnosti, da ne govorim o naporih desetin pokojnih profesorjev, akademikov in znanstvenikov, ki so v stoletjih ustanavljali naš jezik in ga zares in iskreno ljubili. Ko nam boste vzeli še jezik, ki vam ga vaše matere niso privzgojile z ljubeznijo in spoštovanjem, potem nas boste počasi izbrisali, našo kulturo in zgodovino. Vaš znastveni diskurz pa bo enako brezvezen, enako neinovativen in enako povprečen. Svojega jezika ne boste več imeli, vaših akademskih dognanj se nihče ne bo veselil, niti jih ne bo želel poslušati, počasi se boste posušili z vsem vašim narejenim in velepomembnim znanstvenim diskurzom vred.

Gost

#113

2016-05-31 20:13

Ljubim svoj jezik.
14 let sem vodil mednarodno šolo (Loppiano- IT), kjer so bili vedno prisotni vsaj iz 70 držav. Občudoval sem jih, kako ljubijo svoj narod in jezik.

Gost

#114

2016-05-31 20:33

Ker nočemo biti hlapci, za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni!

Gost

#115

2016-05-31 20:51

Slovenski jezik je moj materni jezik, ki ga cenim in imam rada.

Gost

#116

2016-05-31 21:11

Nujno, da se sprejme, ker se že sedaj v vsakodnevnem življenju uporablja ogromno tujk :(

Gost

#117

2016-06-01 04:27

Peticijo sem podpisala zato, ker sem preričana, da moramo v Sloveniji ohraniti svoj materinski jezik - zelo lep jezik - kot glavni in uradni jezik.To je naša pravica!

Gost

#118

2016-06-01 05:30

Ker žal ugotavljam, da slovenski jezik izriva predvsem angleščina.

Gost

#119

2016-06-01 05:38

Ker postajamo evropske copate in hlapci.
Vloažena Kumara

#120

2016-06-01 05:49

Kumare mam rad. Njam.

Brus Vili

#121 Kodeks o uporabi slovenskega jezika Občine Ajdovščina

2016-06-01 05:52

28.1. 2016  je Občinski svet Občine Ajdovščina sprejel:

OBČINA AJDOVŠČINA Občinski svet
Na podlagi 16. člena Statuta Občine Ajdovščina (Uradni list RS, št. 44/2012, 85/2015) je Občinski svet Občine Ajdovščina na svoji 13. redni seji dne 28.1.2016 sprejel  na mojo  pobudo: 

 


KODEKS O JAVNI RABI SLOVENŠČINE
SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) Namen kodeksa je opredeliti načela in določiti standarde rabe slovenščine, ki se pričakujejo od organov in Občinske uprave Občine Ajdovščina. (2) Kodeks temelji na Zakonu o javni rabi slovenščine, Resoluciji o nacionalnem programu za jezikovno politiko in Lokalnem programu kulture v Občini Ajdovščina. (3) Težnja po ohranjanju in zaščiti slovenščine izhaja iz pomenov in vloge maternega jezika v naši družbi. Slovenščina je sredstvo sporazumevanja, jedro narodne identitete, kulturna vrednota in vir kulturnega ustvarjanja.
PRAVILA KODEKSA
2. člen
(1) Organi Občine Ajdovščina in Občinska uprava Občine Ajdovščina se zavezujejo, da bodo: 1. Ravnali pri javni rabi slovenščine zakonito in družbeno odgovorno; 2. Slovenščino uporabljali pri sporazumevanju v politiki, pri rednem delu občinske uprave in pri izvajanju projektov, sofinanciranih z evropskimi sredstvi, v kolikor ni s programom oziroma razpisom določeno drugače; 3. Si prizadevali na mednarodnih simpozijih in drugih dogodkih z mednarodno udeležbo za uporabo slovenščine kot enakopravnega jezika; 4. Podpirali javne prireditve v slovenskem jeziku ter pri dodeljevanju sredstev za sofinanciranje prireditev upoštevali zakonska določila o javni rabi slovenščine; 5. Uporabljali slovenščino pri poimenovanju, napovedovanju in predstavljanju kulturnih, strokovnih, izobraževalnih, gospodarskih, športnih, zabavnih in drugih javnih prireditev, katerih organizator ali pokrovitelj so Občina Ajdovščina in njene krajevne skupnosti. Ob slovenščini je na takšnih prireditvah dovoljena raba tujega jezika, če gre za mednarodno prireditev ali prireditev, kjer se pričakuje večina obiskovalcev iz tujine; 6. Zagotavljali občankam in občanom, da bodo o javnih lokalnih zadevah informirani v slovenskem jeziku. Izjemoma je ob slovenščini dovoljena raba tujega jezika, če gre za mednarodne dogodke in prireditve oziroma projekte; 7. Zastopali in predstavljali lokalno skupnost v organih in delovnih skupinah v domovini in tujini na način, da bodo uveljavljali pravico do rabe slovenščine; 8. Zagotavljali pogoje za uveljavljanje in razvoj slovenskega jezika, slovensko kulturno identiteto, skupen slovenski kulturni prostor, mednarodno prepoznavnost in uveljavitev slovenske kulture in umetnosti v mednarodnem prostoru, kulturno ustvarjalnost, dostopnost kulturnih dobrin in kulturno raznolikost. (2) Organi Občine Ajdovščina in Občinska uprava Občine Ajdovščina pozivajo javne zavode in druge organizatorje prireditev, da prav tako upoštevajo pravila tega kodeksa.
ODGOVORNOST ZA UPORABO KODEKSA
3. člen
(1) Na kršitve kodeksa lahko opozorijo župan in člani organov Občine Ajdovščina. Nadzor nad upoštevanjem kodeksa pri zaposlenih v Občinski upravi izvaja direktor občinske uprave.
UVELJAVITEV KODEKSA
4. člen
(1) Ta kodeks začne veljati z dnem sprejema na seji Občinskega sveta Občine Ajdovščina.
Številka: 614-1/2016-2 Datum: 28.1.2016
ŽUPAN Tadej BEOČANIN 


Gost

#122

2016-06-01 05:55

ker menim, da ima v Sloveniji slovenščina prvenstvo pred vsemi drugimi jeziki, tudi pred angleščino

Gost

#123

2016-06-01 06:20

Ker želim, da se ohrani slovenski jezik tudi rodovom za nami in da ne bomo imeli spet več uradnih jezikov v državi.

Gost

#124

2016-06-01 07:05

Ponosen sem, da sem Slovenec, nisem pa ponosen na dejanja v Sloveniji. Žalostno, da se moramo boriti v lastni državi za naš jezik.

Gost

#125 Re:

2016-06-01 07:48

#9: -  

 Tudi mene je zmotil propagandni vsadek,