gimptuj


Gost

/ #10 nnormalna porazdelitev

2012-12-22 22:26

Načeloma sem proti večanju vpisa na gimnazije.

Zdi se mi smiselno, da ob razpisu prostih vpisnih mest upoštevamo neko normalno porazdelitev. Okoli 25%(+/- 5%) v gimnazije, prav toliko v pokllicne šole (programi SPI) ostalih 50%(+/- 5%)pa strokovne šole(programi SSI). In to po vsej Sloveniji enakomerno.

Trenutna slika je 40% gimnazije, 15% poklicne, ostali strokovne šole.
http://www.stat.si/obcinevstevilkah/Vsebina.aspx?leto=2012&ClanekNaslov=IzobrazevanjeProgrami

Nobenega pametnega argumenta, ki bi govoril v prid temu, da potrebuje Ljubljana (ali pa Gorica) toliko več gimnazijskih mest kot Ptuj, ne vidim, zato me zanima, kako so na ministrstvu utemeljili svojo odločitev.

Menim, da bi morala imeti na ministrstvu izdelano analizo potreb trga dela in srategijo vpisa v srednje (in visoke) šole, ki bi vljučevala tudi razmislek o deficitarnih poklicih, ter dvigu izobrazbene ravni na manj razvitih območjih...

Šolam, ki te deficitarne programe izvajajo pa bi bilo potrebno pomagati tudi finančno, da bi lahko programe izvajale kljub majhnemu številu vpisanih dijakov.

Ali so ti podatki kje objavljeni? Ima ministrsvo vizijo ali pa le hit s krčenjem programov v želji, da izpolni ukaz "Sredstva skrčite za cca 30 milijonov".