Referendum o nameščanju azilantov

...

/ #26 DEJANSKA IZVEDLJIVOST REFERENDUMA?

2016-02-27 12:43

Zakon predvideva samo ustavnorevizijski, zakonodajni, posvetovalni referendum in referendum o mednarodnih povezavah. Zdi se mi, da od vseh možnosti mogoče pride v poštev le zakonodajni referendum, poleg tega pa je v sloveniji predpisan samo institut naknadnega zakonodajnega referenduma, pri katerem lahko volivci odločajo o že sprejetem, vendar še ne razglašenem zakonu. To rečeno, se mora torej zastavljeno referendumsko vprašanje nanašati na nek obstoječi zakon (prav tako tudi celoten razpis referenduma, če do tega pride). Zanima me, na kateri zakon se pobudnik peticije nanaša? Kdaj je bil ta zakon sprejet, ker je rok za vložitev pobude in zbiranja podpisov za razpis referenduma točno določen. Če takšne zakonske podlage ni, se bojim, da bo DZ z utemeljitvijo, da pobuda ni bila izvedena v skladu z zakonskimi navodili, vašo zahtevo za referendum gladko malo zavrnil in bodo vsi vaši trudi zaman. Poleg tega nasplošno obstaja prepričanje, da referenduma ni dopustno razpisati na vprašanja, ki se nanašajo na človekove pravice in svoboščine – glede tega vam že vnaprej garantiram, da bo DZ poslal zadevo v ustavno presojo (če ne zaradi drugega, samo zato, da se zadeva zavleče), kjer bo Ustavno sodišče verjetno presodilo, da referendum že samo zaradi dejstva, da bi se odločalo o pravicah migrantov, ni dopusten. Sama mislim, da v nobenem primeru razpis referenduma tu ne pride v poštev in da je to že vnaprej izgubljena bitka. Ob tem moram vseeno poudariti, da nisem nobena pravnica ali izvedenka za to področje – sem samo študentka, ki je institut referenduma preučevala v okviru študija, zato se že vnaprej opravičujem, če je moje razmišljanje zmotno ali če informacije niso popolnoma točne. Vsekakor pa je, ce se odločite za nadaljevanje te poti, potrebno zelo dosledno preštudirati Ustavo, ZRLI ipd., da vas ne bodo že v štartu zaradi formalnih pomanjkljivosti zavrnili.